EKMH630VSN332MA25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.194
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
3300 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 75mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EKMH630VSN332MA25S
DigiKey Part Number
565-4209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH630VSN332MA25S
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMH630VSN332MA25S Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.06 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.472 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C