EKMH630VSN103MA50S
DigiKey Part Number
565-EKMH630VSN103MA50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH630VSN103MA50S
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 25mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMH630VSN103MA50S Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.4 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.28 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C