EKMH500VSN682MQ50T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 176
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 119
Datasheet
Nichicon
In Stock: 5.637
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Similar
In Stock: 877
6800 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 49mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EKMH500VSN682MQ50T
DigiKey Part Number
565-2894-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH500VSN682MQ50T
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.564 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
49mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C