EKMH350VSN103MR35U
DigiKey Part Number
565-EKMH350VSN103MR35U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH350VSN103MR35U
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 41mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.9 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.132 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
41mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C