EKMG630ELL100ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.106
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3.170
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Würth Elektronik
Panasonic Industry
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG630ELL100ME11D
DigiKey Part Number
565-1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG630ELL100ME11D
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
46 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
82.8 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C