EKMG160ELL100ME11D
DigiKey Part Number
565-1288-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG160ELL100ME11D
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMG160ELL100ME11D Models
Ripple Current @ Low Frequency
34 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
61.2 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C