EKMG101ELL221MK25S
DigiKey Part Number
565-1369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG101ELL221MK25S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMG101ELL221MK25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
660 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C