EKHX401VSN471MQ45S
DigiKey Part Number
565-EKHX401VSN471MQ45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHX401VSN471MQ45S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKHX401VSN471MQ45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.57 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.3667 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C