EKHE451VSN102MA50S
DigiKey Part Number
565-EKHE451VSN102MA50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHE451VSN102MA50S
Description
CAP ALUM 1MF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKHE451VSN102MA50S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.4048 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C