EKHE421ELL820MK40S
DigiKey Part Number
565-EKHE421ELL820MK40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHE421ELL820MK40S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKHE421ELL820MK40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.152 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C