EGXL160ELL221MJC5S
DigiKey Part Number
565-3445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXL160ELL221MJC5S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EGXL160ELL221MJC5S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C