EGXA401VSN471MA40L
DigiKey Part Number
565-EGXA401VSN471MA40L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXA401VSN471MA40L
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EGXA401VSN471MA40L Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.86 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.6598 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C