EGVD350ELL472MMP1H
DigiKey Part Number
565-4427-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGVD350ELL472MMP1H
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 19mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5.1935 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.11 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
19mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C