EGQB250ELL112MK20H
DigiKey Part Number
565-EGQB250ELL112MK20H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGQB250ELL112MK20H
Description
CAP ALUM 1100UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 120mOhm @ 100kHz 1000 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EGQB250ELL112MK20H Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.572 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.62 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C