E74D350LPN482MA41M
DigiKey Part Number
565-3681-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E74D350LPN482MA41M
Description
CAP ALUM 4800UF 20% 35V SCREW CH
Customer Reference
Detailed Description
4800 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26.6mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E74D350LPN482MA41M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
8.37 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
9.3 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.375" Dia (34.93mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.625" (41.28mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
26.6mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C