E36L451CDN472MDE3U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Image for E36L451CDN472MDE3U is not available
E36L451CDN472MDE3U
DigiKey Part Number
565-E36L451CDN472MDE3U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36L451CDN472MDE3U
Description
CAP ALUM 4.7MF 20% 450V SCREW CH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C