CTLHR10-06 TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CTLHR10-06TR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CTLHR10-06TR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CTLHR10-06TR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTLHR10-06 TR13 PBFREE
Description
DIODE STANDARD 600V 10A TLM364
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 10A Surface Mount TLM364
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
42pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TLM364
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)