CSHD6-100C TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CSHD6-100CTR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CSHD6-100CTR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CSHD6-100CTR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHD6-100C TR13 PBFREE
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 100V 6A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 6A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSHD6-100C TR13 PBFREE Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 6 A
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
6A