CMDZ5250B BK PBFREE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Central Semiconductor Corp
In Stock: 21
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 11.505
Datasheet
Similar
In Stock: 8.200
In Stock: 235
In Stock: 171
onsemi
In Stock: 5
Zener Diode 20 V 250 mW ±5% Surface Mount SOD-323
CMDZ5250B BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMDZ5250BBKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMDZ5250B BK PBFREE
Description
DIODE ZENER 20V 250MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms