CDF56G6517N TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CDF56G6517NTR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CDF56G6517NTR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CDF56G6517NTR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDF56G6517N TR13 PBFREE
Description
650V, 17A, N-CHANNEL GAN FET IN
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 17A (Tc) 1.1W (Ta), 113W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank 8-DFN (5x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDF56G6517N TR13 PBFREE Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 17.2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.5 nC @ 6 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+7V, -1.4V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
125 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.1W (Ta), 113W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-DFN (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
140mOhm @ 5A, 6V