3SMC13A-TM TR13 TIN/LEAD
DigiKey Part Number
1514-3SMC13A-TMTR13TIN/LEADTR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-3SMC13A-TMTR13TIN/LEADCT-ND - Cut Tape (CT)
1514-3SMC13A-TMTR13TIN/LEADDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SMC13A-TM TR13 TIN/LEAD
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 139.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
139.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V