3SMC110A TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-3SMC110ATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SMC110A TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
177V Clamp 16.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V