1SMC58CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMC58CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1SMC58CATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-1SMC58CATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMC58CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Detailed Description
93.6V Clamp 16A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V