1SMB130A TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMB130ATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB130A TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V