1.5SMC75A TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1.5SMC75ATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC75A TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
103V Clamp 14.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64.1V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
71.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V