1.5CE8.2CA BK TIN/LEAD
DigiKey Part Number
1514-1.5CE8.2CABKTIN/LEAD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5CE8.2CA BK TIN/LEAD
Description
1500W TH TRANSIENT VOLTAGE SUPPR
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.1V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Box
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.02V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V