Image for 1.5CE130A BK PBFREE is not available
1.5CE130A BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1.5CE130ABKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5CE130A BK PBFREE
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
179V Clamp 8.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
111V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
123.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
179V