1.5CE120A TR PBFREE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 10.000
Datasheet
27.7V Clamp 54A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5CE120A TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1.5CE120ATRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1.5CE120ATRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5CE120A TR PBFREE
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17.1V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V