CHT-5R5L505R-TWX
DigiKey Part Number
4688-CHT-5R5L505R-TWX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHT-5R5L505R-TWX
Description
5.5V 5F 25*13*22 T/DA EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 90mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.688" (17.50mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.984" L x 0.512" W (25.00mm x 13.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.925" (23.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 1kHz