CB5R5334CF-ZJ
DigiKey Part Number
4688-CB5R5334CF-ZJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB5R5334CF-ZJ
Description
CAP 0.33F -20% +80% 5.5V T/C
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 50Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
0.33 F
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
50Ohm @ 1kHz