Image for V25AS00B-00000-000 is not available
V25AS00B-00000-000
DigiKey Part Number
432-V25AS00B-00000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V25AS00B-00000-000
Description
SWITCH ROCKER SPST-NO 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST-NO 15A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Actuator Type
Actuator Arm, Cap Required
Mfr
Actuator Marking
Varies by Cap
Series
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Circuit
Approval Agency
CSA, UL, VDE
Switch Function
Mechanical Life
100,000 Cycles
Current Rating (Amps)
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V