Image for LTA201-TR-W/125N is not available
LTA201-TR-W/125N
DigiKey Part Number
432-LTA201-TR-W/125N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTA201-TR-W/125N
Description
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 15A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Color - Actuator/Cap
Red
Illumination Type, Color
Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal)
125 VAC
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
125 V