CSM4Z-A2B3C3-40-12.0D18
DigiKey Part Number
370-1146-2-ND - Tape & Reel (TR)
370-1146-1-ND - Cut Tape (CT)
370-1146-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSM4Z-A2B3C3-40-12.0D18
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Size / Dimension
0.457" L x 0.185" W (11.60mm x 4.70mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm