CGD65C055SP2
DigiKey Part Number
4768-CGD65C055SP2TR-ND - Tape & Reel (TR)
4768-CGD65C055SP2CT-ND - Cut Tape (CT)
4768-CGD65C055SP2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGD65C055SP2
Description
650V GAN HEMT, 55 MOHM, 27A, BHD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 27A Surface Mount, Wettable Flank BHDFN-9-1
Category
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mfr
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Series
Rds On (Max) @ Id, Vgs
77mOhm @ 10A, 15V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs(th) (Max) @ Id
4.2V @ 10mA