TCMIV476ET
DigiKey Part Number
4713-TCMIV476ETTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-TCMIV476ETCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-TCMIV476ETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCMIV476ET
Description
TANT 20% 35V 47UF E CASE STD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
35 V