PTMOJ107BT070
DigiKey Part Number
4713-PTMOJ107BT070TR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-PTMOJ107BT070CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-PTMOJ107BT070DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTMOJ107BT070
Description
PTANT 20% 6.3V 100UF B LSR 70
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 70mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
6.3 V