GMC10CG8R0C50NT
DigiKey Part Number
4713-GMC10CG8R0C50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC10CG8R0C50NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC10CG8R0C50NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC10CG8R0C50NT
Description
CAP0603 COG 8PF .25PF 50V
Detailed Description
8 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)