GMC10CG562G50NT
DigiKey Part Number
4713-GMC10CG562G50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC10CG562G50NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC10CG562G50NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC10CG562G50NT
Description
CAP0603 COG 5600PF 2% 50V
Detailed Description
5600 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)