GMC04X7R151J50NT
DigiKey Part Number
4713-GMC04X7R151J50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC04X7R151J50NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC04X7R151J50NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC04X7R151J50NT
Description
CAP0402 X7R 150PF 5% 50V
Detailed Description
150 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)