GMC02CG1R8C50NT
DigiKey Part Number
4713-GMC02CG1R8C50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC02CG1R8C50NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC02CG1R8C50NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC02CG1R8C50NT
Description
CAP0201 COG 1.8PF .25PF 50V
Detailed Description
1.8 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)