FBH201209T-601Y-S
DigiKey Part Number
4713-FBH201209T-601Y-STR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-FBH201209T-601Y-SCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-FBH201209T-601Y-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBH201209T-601Y-S
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 2A 100mOhm
Category
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
Current Rating (Max)
2A
Series
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)