PTS645SM13SMTR92 LFS
DigiKey Part Number
CKN10821TR-ND - Tape & Reel (TR)
CKN10821CT-ND - Cut Tape (CT)
CKN10821DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS645SM13SMTR92 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTS645SM13SMTR92 LFS Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.00mm x 6.00mm
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
160gf
Circuit
SPST-NO
Features
Blue Actuator
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
100,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
13.00mm