PCSK2512JR050P6
DigiKey Part Number
4506-PCSK2512JR050P6TR-ND - Tape & Reel (TR)
4506-PCSK2512JR050P6CT-ND - Cut Tape (CT)
4506-PCSK2512JR050P6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCSK2512JR050P6
Description
2512 0.05OHMS 1W 5.0% 25PPM/C
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)