BBP-32701
DigiKey Part Number
377-2647-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBP-32701
Description
BREADBOARD POWER 3.3V AND 5V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
BBP 1 - Single Channels per IC Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Channels per IC
1 - Single
Manufacturer
Bud Industries
Voltage - Output
3.3V, 5V
Series
Current - Output
700mA
Packaging
Bulk
Voltage - Input
6V ~ 12V