HCNW3120-300E
DigiKey Part Number
516-2381-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCNW3120-300E
Description
OPTOISO 5KV 1CH GATE DVR 8DIP GW
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5A Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 1 Channel 8-DIP Gull Wing
Category
Current - Output High, Low
2A, 2A
Mfr
Current - Peak Output
2.5A
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.6V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Technology
Optical Coupling
Voltage - Output Supply
15V ~ 30V
Number of Channels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Isolation
5000Vrms
Mounting Type
Surface Mount
Common Mode Transient Immunity (Min)
25kV/µs