CNY17-2-W60E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Isocom Components 2004 LTD
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Everlight Electronics Co Ltd
Isocom Components 2004 LTD
Everlight Electronics Co Ltd
LITEON
Vishay Semiconductor Opto Division
In Stock: 990
In Stock: 42
Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 6-DIP
CNY17-2-W60E
DigiKey Part Number
CNY17-2-W60E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNY17-2-W60E
Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CNY17-2-W60E Models
Category
Voltage - Output (Max)
70V
Current - Output / Channel
150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.4V
Current - DC Forward (If) (Max)
60 mA
Vce Saturation (Max)
300mV
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
63% @ 10mA
Mounting Type
Through Hole
Current Transfer Ratio (Max)
125% @ 10mA
Package / Case
6-DIP (0.400", 10.16mm)