ACPL-M483-500E
DigiKey Part Number
516-4131-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-4131-1-ND - Cut Tape (CT)
516-4131-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPL-M483-500E
Description
OPTOISOLTR 3.75KV PUSH PULL 5-SO
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Logic Output Optoisolator Push-Pull, Totem Pole 3750Vrms 1 Channel 30kV/µs CMTI 5-SO
EDA/CAD Models
ACPL-M483-500E Models
Category
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
120ns, 120ns
Manufacturer
Broadcom Limited
Rise / Fall Time (Typ)
6ns, 6ns
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
10mA
Number of Channels
1
Voltage - Supply
4.5V ~ 30V
Inputs - Side 1/Side 2
1/0
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Voltage - Isolation
3750Vrms
Mounting Type
Surface Mount
Common Mode Transient Immunity (Min)
30kV/µs
Package / Case
6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads
Input Type
DC
Supplier Device Package
5-SO
Output Type
Push-Pull, Totem Pole
Base Product Number
Current - Output / Channel
50 mA