TC42X-2-201E
DigiKey Part Number
118-TC42X-2-201ETR-ND - Tape & Reel (TR)
118-TC42X-2-201ECT-ND - Cut Tape (CT)
118-TC42X-2-201EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC42X-2-201E
Description
TRIMMER 200 OHM 0.1W J LEAD TOP
Detailed Description
200 Ohms 0.1W, 1/10W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
TC42X-2-201E Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size / Dimension
Rectangular - 0.102" x 0.087" Face (2.60mm x 2.20mm)
Tolerance
±25%