SRU8043-4R7Y
DigiKey Part Number
SRU8043-4R7YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU8043-4R7YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU8043-4R7YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8043-4R7Y
Description
FIXED IND 4.7UH 4.6A 17 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.6 A 17mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SRU8043-4R7Y Models
DC Resistance (DCR)
17mOhm
Series
Q @ Freq
13 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
36MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Current - Saturation (Isat)
3.6A