SRU8043-470Y
DigiKey Part Number
118-SRU8043-470YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRU8043-470YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRU8043-470YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8043-470Y
Description
FIXED IND 47UH 1.5A 120 MOHM SMD
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 120mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SRU8043-470Y Models
DC Resistance (DCR)
120mOhm
Series
Q @ Freq
21 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
9MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A